10 października br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku odbyło się spotkanie z Anną Stronczek, autorką publikacji pt. Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berow sie słuchało - połączone z promocją książki.

Anna Stronczek to znana ze swej twórczości popularyzatorka folkloru śląskiego, autorka wielu publikacji dla dzieci i dorosłych, które też zawsze własnoręcznie ilustruje. Wielokrotna laureatka konkursów gawędziarzy, Wice Ślązak Roku, laureatka nagrody Stowarzyszenia Księgarzy dla zasłużonego pisarza regionalnego.

Spotkanie poprowadziła dr. Agnieszka Przybyła -Dumin, która także zredagowała książkę a gościem specjalnym był dr.hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Autorkę do napisania książki skłoniły spotkania z ludźmi, jak sama pisze "Kiedy bywam na spotkaniach z ludźmi w podeszłym wieku i wspominam przeszłe czasy, są rozpromienieni, nieraz słuchają z łezką w oku i wspomnieniom, już wspólnym, nie ma końca" a także "W tej książce, napisanej najpiękniejszą gwarą śląską (jaką posługują się jeszcze co poniektórzy ludzie w moim rodzimym Kłokocinie, a dzisiejszej dzielnicy Rybnika) z nadzieją, że nigdy nie zaginie, opisuję życie ludzi na wsi w latach 50. XX wieku, krótko po drugiej wojnie światowej, zajmujących się między innymi chowem gęsi i skubaniem w zimowe wieczory gęsiego pierza."

Autorka odczytała kilka fragmentów nowowydanej książki wplatając w nie zabawne anegdoty i żarty dotyczące życia ludzi w tych czasach. Całości spotkania dopełniły krótkie występy gawędziarskie i wokalne zaproszonych przyjaciół co zebranych wprowadziło w prawdziwie sielski i rodzinny nastrój.

 

Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berow sie słochało.

Wydawnictwo: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Redakcja: dr. Agnieszka Przybyła - Dumin

Konsultacje i korekta: dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek

Ilustracje: Anna Stronczek

 

"Drogi czytelniku, chciałabym, abyś Ty, czytając tę książkę, doznał wiele radości, powrócił do miłych wspomnieńi zyskał tematy do rozmów wgronie rodziny czy przyjaciół, przy zgaszonym telewizorze."

                                        A. Stronczek