Wybierz Język

plcsenderues

Licznik odwiedzin

Kamery

Kamera przystanek

Plac E. Pawlasa

boisko

Orlik SP19

Cytat Dnia

 

Regionalne Media

10 października br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku odbyło się spotkanie z Anną Stronczek, autorką publikacji pt. Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berow sie słuchało - połączone z promocją książki.

Anna Stronczek to znana ze swej twórczości popularyzatorka folkloru śląskiego, autorka wielu publikacji dla dzieci i dorosłych, które też zawsze własnoręcznie ilustruje. Wielokrotna laureatka konkursów gawędziarzy, Wice Ślązak Roku, laureatka nagrody Stowarzyszenia Księgarzy dla zasłużonego pisarza regionalnego.

Spotkanie poprowadziła dr. Agnieszka Przybyła -Dumin, która także zredagowała książkę a gościem specjalnym był dr.hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Autorkę do napisania książki skłoniły spotkania z ludźmi, jak sama pisze "Kiedy bywam na spotkaniach z ludźmi w podeszłym wieku i wspominam przeszłe czasy, są rozpromienieni, nieraz słuchają z łezką w oku i wspomnieniom, już wspólnym, nie ma końca" a także "W tej książce, napisanej najpiękniejszą gwarą śląską (jaką posługują się jeszcze co poniektórzy ludzie w moim rodzimym Kłokocinie, a dzisiejszej dzielnicy Rybnika) z nadzieją, że nigdy nie zaginie, opisuję życie ludzi na wsi w latach 50. XX wieku, krótko po drugiej wojnie światowej, zajmujących się między innymi chowem gęsi i skubaniem w zimowe wieczory gęsiego pierza."

Autorka odczytała kilka fragmentów nowowydanej książki wplatając w nie zabawne anegdoty i żarty dotyczące życia ludzi w tych czasach. Całości spotkania dopełniły krótkie występy gawędziarskie i wokalne zaproszonych przyjaciół co zebranych wprowadziło w prawdziwie sielski i rodzinny nastrój.

 

Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berow sie słochało.

Wydawnictwo: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Redakcja: dr. Agnieszka Przybyła - Dumin

Konsultacje i korekta: dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek

Ilustracje: Anna Stronczek

 

"Drogi czytelniku, chciałabym, abyś Ty, czytając tę książkę, doznał wiele radości, powrócił do miłych wspomnieńi zyskał tematy do rozmów wgronie rodziny czy przyjaciół, przy zgaszonym telewizorze."

                                        A. Stronczek

 

Pogoda

Kalendarz

 

Linki

Tu podaj tekst alternatywny

Reklama

Mapa